• Z radością informujemy, że nasza biblioteka otrzymała 5 tysięcy złotych w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po konsultacjach z rodzicami, nauczycielami i uczniami zakupiono 272 książki.

Wykorzystując wybrane nowości przeprowadzono w klasach zajęcia i imprezy promujące czytelnictwo.

Kl.1

Pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej- zapoznanie dzieci z księgozbiorem, głośne czytanie książki pt. „Cukierku, ty łobuzie” W. Cichonia, zabawy inspirowane przygodami bohaterów. Założenie „ Księgi klasowej” z planem jej kontynuacji w kolejnych latach nauki szkolnej.

Kl.2

Zajęcia czytelniczo- literackie pod hasłem „Jestem ekspertem od powiedzeń” na podstawie książki pt.„ Powrót Bartusia czyli Co to znaczy…po raz drugi” G. Kasdepke. Wykonanie ilustracji tematycznych- wystawa prac.

Kl.3

Impreza czytelnicza „Tropem szkolnych zagadek z detektywem Pozytywką” na podstawie książki G.Kasdepke „Detektyw Pozytywka”- czytanie wybranych fragmentów książki, rozwiązywanie zbioru zagadek detektywistycznych , w tym wywiady z pracownikami szkoły.

Kl.4.

Zajęcia czytelniczo- plastyczne „Mój portal w świat Narnii” na podstawie pierwszej części cyklu „Opowiści z Narnii”- „Lew, czarownica i stara szafa”. Dyskusje literackie uczniów online, indywidualne tworzenie modelu przestrzennego Narnii ,prezentacja wytworów na platformie Teams.

Kl.5

„Podróże Z Nelą’- na podstawie książki „Nela- mała reporterka- Nela na tropie przygód”- korzystanie z leksykonów i książek przyrodniczych. Wykonanie obrazu kartograficznego przedstawiającego miejsca, gdzie uczniowie przeżyli ciekawe przygody podróżnicze, wykonanie ilustracji i stosownego opisu, ekspozycja prac.

Kl.6a

Wywiad z „Ekspertami od Zwiadowców” na podstawie serii książek pt.”Zwiadowcy” J.Flanagana. Do współpracy poproszono uczniów klasy 8. Owocem spotkania była zwiększona ilość wypożyczeń nowości książkowych.

Kl.6b

Warsztaty pod hasłem „Łamacze szyfrów” na podstawie książki pt. „Akademia Odkrywców. Księga szyfrów” – uczniowie łamali sobie głowy nad rozwiązywaniem książkowych zagadek. Książka godna polecenia tym, którzy lubią odkrywać tajemnice.

Kl.7a

Zajęcia czytelnicze pt.” Aleksander Fredro w świecie komiksu” na podstawie książki pt. „Zemsta”. Wykorzystanie metody przekładu intersemiotycznego oraz szkolna prezentacja wytworów.

Kl.7b

Warsztaty literacko- plastyczne w oparciu o powieść ” Quo Vadis” H. Sienkiewicza. Indywidualne tworzenie plakatów i prezentacji multimedialnych charakteryzujących bohaterów literackich, stworzenie ogólnodostępnej wystawy prac.

Kl.8a

Warsztaty cyfrowo- literackie pod hasłem „Z książką w tle”- tworzenie memów inspirowanych literaturą piękną, kreatywne zdjęcia z wykorzystaniem książek- bookface.

Przykłady zakupionych książek:

„Afryka Kazika”- Ł. Wierzbicki

„Charlie i fabryka czekolady” – R. Dahl

„Kapelusz Pani Wrony” – D.Parlak

„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” – L.Kołakowski

„O psie, który jeździł koleją” – R. Pisarski

„Sposób na Elfa” – M Pałasz

„Bella i Sebastian” cz. 1,2,3 – Ch. Feret- Fleury

„Dasz radę Cukierku” – W. Cichoń

„Hania Humorek ratuje świat” – M. McDonald

„Mój niesforny szczeniak” – H.Webb

„Pies na medal” seria – B. Gawryluk

„Zaopiekuj się mną” seria – H. Webb

„Zwiadowcy” – J.Flanagan

„Mój kumpel Jeremi”- E. Martynkien

„Dziennik łowcy przygód”- R.Radzimierski

„Baśniobór” – B. Mull

Fundusze z NPRCz zostały w pełni wykorzystane. Książki do biblioteki zostały zakupione zgodnie z zapotrzebowaniem i zainteresowaniem młodych czytelników. Ciekawie doposażony księgozbiór dostarcza uczniom wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach, inicjuje działania na rzecz promowania czytelnictwa. Wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń. Program otworzył możliwości nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.

PRZYJDŹ, POOGLĄDAJ, WYPOŻYCZ

• Nagłówek